Yetişkinler İçin Bir Çocuk Filmi: Mowgli

Mehmet Bağır
Yetişkinler İçin Bir Çocuk Filmi: Mowgli

İngiliz şair ve yazar Rudyard Kipling’in 1984 yılında çıkardığı Jungle Book adlı kitabından esinlenerek beyazperdeye taşınan Mowgli: Legend of the Jungle, daha önce de farklı yönetmenler tarafından pek çok kez sinemaya uyarlanmıştı. Yayın ve dağıtım haklarının Netflix’te bulunduğu 2018 yapımı bu yeni film, önceki uyarlamalarına oranla izleyicisine daha karanlık ve görsel efektlerle zenginleştirilmiş bir izlenim sunuyor. Filmi böylesine farklı kılan en büyük etken ise yönetmen koltuğunda Andy Serkis’in oturmasından kaynaklanıyor. Yüzüklerin Efendisi, Maymunlar Cehennemi ve Black Panther filmlerinden tanıdığımız Andy Serkis’in animasyon ile yarattığı karakterler, Türkçeye Mogli: Orman Çocuğu olarak çevrilen bu filmde de kalitesini hissettiriyor. Ana karakterlerden sadece filme adını veren Mowgli’ye gerçek bir oyuncu (Rohan Chand) hayat veriyor. Filmin hayvanlardan oluşan diğer karakterleri ise tamamen bilgisayar ortamında gerçekçi bir şekilde yaratılmış olarak karşımıza çıkıyor.

Ailesi bir kaplan tarafından öldürülen bebek Mogwli’nin Hindistan ormanlarında kurtlar tarafından bir kurt gibi yetiştirilmesini konu alan filmde, insanın doğal olana karşı bir tehdit olduğu da vurgulanıyor. Bu vurgunun başında yer alan Kaplan Shere Khan, bu tehdit karşılığında insanları öldürmeyi kendisine görev ediniyor. Zamanla büyüyen ve çevresinde olayların farkına varan Mowgli ise kurtlar ve insanlar arasında kalmasının yanı sıra, ormanla insanlar arasında bir barış ihtimalinin doğmasına sebep oluyor. Öte yandan ormanın lideri konumundaki yaşlı kurdun yerine geçme amacı güden Kaplan Shere Khan için Mowgli’yi öldürmek, zafere giden bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

Filmin açılış sahnesi ile birlikte ana karakterimiz Mowgli, bu filmin kaynak hikâyede olduğu gibi eğlenceli olmayacağının sinyallerini veriyor. Öyle ki, filmin izlenme yaşının 13 yaş seviyesine çıkartılması, animasyonun çizgi film mantığından uzaklaşarak daha çok yetişkinlere hitap eder duruma gelmesini sağlıyor. İnsan yiyen Kaplan Shere Khan tarafından Mowgli’nin ailesinin vahşice katledilmesiyle başlayan film, Siyah Panter Bagheera’nın Mowgli’yi bulduğunda, onun ölmüş annesinin kanı içinde yıkanması ile devam ediyor. Daha önce ifade ettiğimiz gibi alışık olduğumuz çocuk filmlerinden oldukça farklı bir noktada bulunan Mogli: Orman Çocuğu, yine de ana karakter üzerinden masum ve masalsı hikâyesini izleyicisine sunuyor.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.