Ünlü Senarist Umur Bugay’ı Kaybettik

Balta
Ünlü Senarist Umur Bugay’ı Kaybettik

Yeşilçam’ın en ünlü yönetmen ve senaristlerinden Umur Bugay hayatını kaybetti. Uzun yıllar yaşamına Kınalıada’da devam eden Bugay, 78 yaşında kalp krizine yenik düştü. Kaleme aldığı eserlerle isminden söz ettiren senarist, Hababam Sınıfı filminin senaryosunu da kaleme almıştı. Ayrıca Bugay’ın 1988 yılında yazmaya başladığı Bizimkiler adlı televizyon dizisi de yayınlandığı döneme damga vurmuştu.

Umur Burgay kimdir?

1941 doğumlu senarist, yazar, dramaturg ve yönetmen Umur Bugay aslen Ankara’da dünyaya gelmiştir. Haydarpaşa Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun olmuştur. Arena Tiyatrosu ile sanat hayatına 1962 senesinde giriş yapan Umur Bugay daha sonra Gülriz Sururi, Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu’nda yönetmen, oyuncu ve dramaturg olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

1972 senesinde ise tiyatro yazarlığına adım atan Umur Bugay, Devekuşu Kabare Tiyatrosu ile yazdığı bir çok oyunu sahneye koymuştur. Bugüne kadar Cemil, Deli Yusuf, Hababam Sınıfı, Pisi Pisi, Çirkef, İşte Hayat, Hasip ile Nasip, Kapıcılar Kralı, Tuzak, Aslan Bacanak, Çöpçüler Kralı, Köşeyi Dönen Adam, Postacı, Davacı, Namus Düşmanı, Yoksul, Düttürü Dünya, Bizimkiler, Yazlıkçılar, Oğlum Adam Olacak, Komşu Komşu, Duruşma, Koltuk Sevdası, Rus Gelin, Hayat A.Ş, Büyük Umutlar, Zor Adam, Rating Kasabası ve Sünnet Davası gibi bir çok dizi ve sinema filminin senaryo çalışmalarında bulunmuştur.

Evli ve iki evladı vardır. Ayrıca Gülmece öyküleri olan, Türk Küçükleri isimli kitaba imzasını atmıştır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Spider-Man, Marvel Evrenine Geri Dönüyor
  • EYLÜL 30, 2019
  • 999 görüntülenme
 
Altın Portakal’da Jüri Başkanı: Zeki Demirkubuz
  • EYLÜL 26, 2019
  • 852 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.