Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali 13 Eylül’de İstanbul’da

Balta
Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali 13 Eylül’de İstanbul’da

Dört yıldır ABD ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede eylül ayında gerçekleştiren Directed by Women Worldwide Film Viewing Party festivalinin Türkiye organizasyonu olan 1.Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali, 13-15 Eylül tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

Uluslararası ve ulusal düzeyde kadın kısa film yönetmenleri ve filmleri, Directed by Women Turkey adıyla İstanbul’da Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde buluşacak.

Her dil, din ve kültürden farklı bakış ve hikâyelere sahip kadınların çektiği 30 finalist filmin yer adlığı festivalde belgesel, kurmaca, animasyon kategorilerinde gösterilecek filmlere ulusal ve uluslararası olmak üzere en iyi film ödülü verilecek. Ödülleri Bennu Yıldırımlar, Meryem Yavuz, Çağrı Vila Lostuvali ve Ceylan Özgün Özçelik’ten oluşan jüri belirleyecek.

Festivalin Türkiye Platformu, kadın kısa filmcileri teşvik etme, sayıları ve üretimlerinin artmasına katkı sunmanın yanı sıra dünyanın her yanından kadın sinemacıları bir araya getirerek kültürel ve sanatsal etkileşim yaratmayı amaçlıyor. Festival ayrıca nitelikli kısa filmleri seyirci ile buluşturmayı, kısa filme olan ilgiyi arttırmayı, kısa filmin bağımsızlığına ve metrajına sahip çıkmayı, kültürlerarası diyalog ve farkındalık yaratmayı da hedefleri arasında sıralıyor.

Festival kapsamında film gösterimleri, atölye çalışmaları, söyleşiler gerçekleştirilerek sinemacılar ile seyircileri buluşturan bir ortam yaratılacak. Yazılı ve görsel sosyal medya alanlarını da kullanan festival,  Amerika ve Avrupa ile eş zamanlı olarak İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Kaynak: Kültür Servisi

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Spider-Man, Marvel Evrenine Geri Dönüyor
  • EYLÜL 30, 2019
  • 1136 görüntülenme
 
Altın Portakal’da Jüri Başkanı: Zeki Demirkubuz
  • EYLÜL 26, 2019
  • 963 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.