Sokaktaki Sigara İzmaritlerinden Sahiplerinin Üç Boyutlu Portrelerini Çıkarıyor

Balta
Sokaktaki Sigara İzmaritlerinden Sahiplerinin Üç Boyutlu Portrelerini Çıkarıyor

Transdisipliner çalışmalarıyla tanınan Amerikalı sanatçı Heather Dewey-Hagborg, son günlerde Stranger Vision adlı projesiyle dikkat çekiyor. Sanatçının, adli soruşturmalarda DNA fenotipleme teknolojisinin kullanımını tartışmak amacıyla başladığı çalışmada üç boyutlu portreler yer alıyor. Hagborg aynı zamanda sergilediği portreleri, New York sokaklarından topladığı sigara izmariti ve sakız gibi maddeleri DNA analizine tabi tutarak oluşturuyor.

Maddeleri Brooklyn’deki açık teknoloji laboratuvarında analiz eden sanatçı, kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor:

Maddelerden elde ettiğim DNA örneklerini, bu kişilerin nasıl görünebileceğini hesaplamak ve 3D yazıcıyla onların renkli portrelerini oluşturmak için kullandım. Yabancıların farkında olmadan bıraktığı izlerle çalışarak, adli DNA analizine, biyolojik gözetleme fikrine ve genetik belirlenimciliğe dikkat çekmek istedim.

Avusturya merkezli Elektronik Sanatlar Merkezi’nin mansiyon ödülü verdiği proje, yerel ve uluslararası sergilerde yer almaya devam ediyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
74. Yunus Nadi Ödülleri Belli Oldu
  • EKİM 3, 2019
  • 1347 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.