RTÜK’ün Netflix’i de Etkileyen Yönetmeliğinin İptali İçin Dava Açıldı

Balta
RTÜK’ün Netflix’i de Etkileyen Yönetmeliğinin İptali İçin Dava Açıldı

Netflix, BluTV ve PuhuTV gibi internet üzerinden yayın yapan birçok kanalı etkileyen yeni RTÜK yönetmeliğine Ankara Barosu’ndan itiraz geldi. Ankara Barosu, karşı tarafın savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini talep etti.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak internet üzerinden yayın yapan kanallara düzenleme getirmesini yasalaştıran RTÜK yönetmeliğine Ankara Barosu’ndan itiraz geldi. Ankara Barosu, düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olması sebebiyle Danıştay’a dava açtı.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik isimli yönetmelik, geçtiğimiz günlerde internet gündemine oturmuş, Netflix, BluTV ve Puhutv gibi kanalların akıbeti konusunda birçok soru işareti oluşturmuştu. Ankara Barosu, bu yönetmeliğin iptali için Danıştay’a iptal başvurusunda bulundu.

Ankara Barosu, yapılan yazılı açıklamada;

1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin, 2/2-b ve 4/1-a maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile dayanak 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 29/A maddesinin Anayasa’ya aykırılığı iddiası ile Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yoluna başvurulması talebiyle Baromuzca Danıştay’da dava açılmıştır, 

ifadelerini kullandı.

Bireylerin tercih haklarını elinden alması ve haber alma ve verme özgürlüğüne doğrudan müdahale edeceği konusunda bir itirazda bulunuldu. Davanın dilekçesinde davalı idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması talep edildi.

Kaynak: WebTekno

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
74. Yunus Nadi Ödülleri Belli Oldu
  • EKİM 3, 2019
  • 1347 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.