Muğla’da 3.000 Yıllık Kutsal Yol Ortaya Çıkarıldı

Balta
Muğla’da 3.000 Yıllık Kutsal Yol Ortaya Çıkarıldı

Muğla ili sınırları içerisinde UNESCO tarafından geçici Dünya Mirası Alanı olarak kaydedilen 3.000 yıllık patika, Stratonikeia ve Lagina antik kentleri arasında bulundu. Söz konusu merkezler Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde iskan görmeye devam etti.

Kutsal Yol üzerindeki Kuzey Şehir Kapısı ve sütunların yanı sıra bölgedeki mezarlar da bu yıl yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı. Stratonikeia’nın, Karia bölgesinin en önemli kentleri arasında bulunduğunu belirten kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “Kutsal Yol, antik dönemden günümüze kadar Lagina Hecate tapınağının tören yolu olarak kullanılmıştı.” diyor.

“Bu yol, Stratonikeia siyasi merkezini Lagina dini merkezi ile birleştiren en önemli bir kutsal yoldu. Antik dönemde Lagina’dan çıkan rahipler, önde anahtar taşıyan kız ve arkada koroyla, Kutsal Yol’dan Stratonikeia’ya Kuzey Şehir Kapısı’ndan geçip törenlere katılıyordu.”

Söğüt, antik kentin öne çıkan özelliklerinden birinin de mezarlar olduğunu söylüyor: “Kutsal Yol’un mezar geleneklerini canlı tutmak için, mezarların en önemlilerini orijinal konumlarında sergilemek istiyoruz.”

“Bu yıl hem kazı hem de konservasyon çalışması yürütüyoruz. Buradaki sütunları da ayağa kaldırarak düzenlemesini gerçekleştiriyoruz. Çünkü yolun zemin döşemeleri antik dönemde yapıldığı doğal ve otantik durumuyla göz önünde duruyor. Bunları da koruyoruz. Özellikle Roma döneminde lahitler çok meşhurdu. Pek çok bölgeye de buradan lahit gönderildiğini biliyoruz. Amacımız, Kutsal Yol’u dönemin malzemeleriyle gün yüzüne çıkarıp turizme kazandırmak.”

Kaynak: Arkeofili

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
74. Yunus Nadi Ödülleri Belli Oldu
  • EKİM 3, 2019
  • 1347 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.