Mona Lisa Turistleri Hayal Kırıklığına Uğratıyor

Balta
Mona Lisa Turistleri Hayal Kırıklığına Uğratıyor

Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosu, bir hava yolu şirketinin yaptığı ankette en çok hayal kırıklığı yaşatan turistik cazibe merkezi seçildi. Anket çalışmasına katılan 2 bin İngiliz’in yüzde 86’sı, 16. yüzyılda resmedilen ünlü portrenin beklentilerini boşa çıkardığını söyledi. Tablonun sergilendiği Paris’teki Louvre Müzesi de hayal kırıklığı yaratan turistik yerler listesinde 9. sırada yer aldı. Soğuk Savaş döneminde Doğu ve Batı Berlin arasındaki Charlie Kontrol Noktası (Checkpoint Charlie) isimli sınır geçişi turistlerde düş kırıklığı yaratan 2. turistik mekan seçildi.

Ankete katılanların yüzde 84’ü bu tarihi geçiş kapısını beğenmediklerini söyledi. Brüksel’de bulunan İşeyen Çocuk (Manneken Pis) isimli bronz çıplak erkek çocuğu heykeliyse listenin 3. sırasında yer aldı. Heykel turistlerin yüzde 80’inin hiç ilgisini çekmedi. Tatilciler ayrıca Paris’teki Moulin Rouge isimli gece kulübü ve Eyfel Kulesi, Roma’daki İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi, Kopenhag’taki Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid) heykeli ve İtalya’daki Pisa Kulesi’den etkilenmediklerini belirtti. Buna karşılık en çok arzu edilen turistik cazibe merkeziyse katılımcıların yüzde 75’inin onayını alan İzlanda Kuzey Işıkları oldu. Bunu yüzde 63’le İtalya’daki Como Gölü ve yüzde 60’la Yunanistan’daki Santorini Adası takip etti.

Diğer favori turistik yerler arasında İsviçre’deki Alpler, Yunanistan’ın pembe kumlu Elafonissi Plajı, İtalya’daki Cinque Terre bölgesi ve Hollanda’daki lale tarlaları bulunuyor.  Ankette ayrıca katılımcıların yüzde 55’inin Instagram’da gördükleri fotoğraflardan esinlendikten sonra yurt dışı seyahatleri için rezervasyon yaptırdığı ortaya çıktı. Seyahat edenlerin yaklaşık 3’te biriyse yurt dışında tatil yeri seçerken, tatil fotoğraflarının Instagram’da ne kadar iyi görüneceğini hesaba katmanın en büyük öncelikleri olduğunu belirtti.

Kaynak: Independent Türkçe

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
74. Yunus Nadi Ödülleri Belli Oldu
  • EKİM 3, 2019
  • 1375 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.