Leylâ Erbil’in Kişisel Arşivi Dijital Ortama Aktarılıyor

Balta
Leylâ Erbil’in Kişisel Arşivi Dijital Ortama Aktarılıyor

2013 yılında hayata veda eden yazar Leylâ Erbil’in kişisel arşivi, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen “Kişisel Arşivi Işığında Leylâ Erbil’in Edebi Dünyası” projesi kapsamında dijital ortama aktarılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Olcay Akyıldız’ın  yürütücülüğünde sürdürülen projeyle Leylâ Erbil’in kızı Fatoş Erbil tarafından 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne bağışlanan yazarın kişisel arşivi kataloglandıktan sonra dijitize edilerek araştırmacıların kullanımına açık bir hâle getirilmeye çalışılıyor.

Erbil’in kişisel arşivinin edebiyatına nasıl bir arka plan oluşturduğunun ortaya çıkarılması hedefiyle hayata geçirilen projeyle yazarın yayımlanmış eserleri ile eserlerinin müsveddeleri, kişisel mektupları, biriktirdiği gazete ve dergi kupürleri, aldığı notlar gibi kişisel arşiv malzemesi arasındaki çift taraflı ilişkinin de ortaya koyulması amaçlanıyor.

Olcay Akyıldız’ın başında olduğu ekipte proje danışmanı olarak Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zeynep Uysal, araştırmacı olarak aynı bölümden doktora öğrencileri Semiha Şentürk ve Şerife Seda Yücekurt Ünlü ve proje asistanı olarak İngiliz Edebiyatı Bölümü yüksek lisans öğrencisi Merve Şen yer alıyor. Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nin sistemlerinden faydalanılarak tasnif ve kataloglama sistemi oluşturulan proje için Nurçin İleri ve Başak Deniz Özdoğan’dan da yardım alındı.

Kaynak: Kültür Servisi

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
74. Yunus Nadi Ödülleri Belli Oldu
  • EKİM 3, 2019
  • 1229 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.