”Kuzucuklarım” 89 Yaşında!

Çağdagül
”Kuzucuklarım” 89 Yaşında!

Bazı insanlar vardır, hiçbir şey olmasa bile sadece yüzüne bakıp tebessüm edebilirsiniz. İlla canlı kanlı karşınızda olmasına gerek yok, resmini görmeniz bile yeterdir bunun için. Adile Naşit, benim için bu insanlardan biridir.

Hemen hemen hepimiz, içinde Adile Naşit’ in rol aldığı bir film izlemiştir. Kimi zaman elinde zille, kimi zaman da Kâzım Efendi (Münir Özkul) ile ”limon-sirke” kavgasından, kimi zaman ise TRT’ de yayınlanan ”Uykudan Önce” programında, ekran başında kuzucuklarına hikâyeler anlatırken gördük onu. 17 Haziran 1930 yılında doğan Adile Teyze, bugün 89 yaşında.

Adile Naşit adı geçince aklıma hep o güzel gülen yüzü gelir. Ama işin perde arkasına gelince bazı şeyler göründüğü gibi değil.

Babası komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de tiyatro oyuncusu Amelya Hanım. Kardeşi Selim ile birlikte kulislerde büyüdü. İlkokulu ikinci sınıfa kadar okuyup babasının ölümünün ardından bıraktı. 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Halide Pişkin’ in grubunda ”Her Şeyden Biraz” oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Naşit, turnenin ardından Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948-1951 yılları arasında Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalıştı. 1954’te tekrar Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi, 1960’a kadar rol aldı. 1961’de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra 1963-1975 yılları arasında ”Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü” tiyatrosunda çalıştı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra Şen Sazın Bülbülleri, Neşe-i Muhabbet, Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikallerinde yer aldı. 1976 yılında ”İşte Hayat” filmindeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ”En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

Elli yedi yıllık yaşamına doksandan fazla film, çeşitli tiyatro oyunları, tiyatro turneleri ve müzikaller sığdıran, gözlerinin içi gülen bu kadının her gün kanayan bir yarası vardı: Oğlu Ahmet.

Oğlu Ahmet’ in doğuştan kalp kapakçıkları çürüktü. On altı yaşında annesi Adile turnedeyken hayatını kaybetti. Adile sahnedeydi, oyununu oynadı ve sahneden indi. Uçaktan korkan Adile çocuğunun ölüm haberini alınca uçağa binerek oğlunun yanına İstanbul’a gitti.

Oğlunun ardından kalın bağırsak kanseri teşhisi konulan Adile Teyze, 13 Aralık 1987 yılında hayatını kaybetti. Bu vesileyle gülen, gülmeyi öğretebilen bu güzel kadını, Adil Teyzemizi sevgi ve rahmet ile analım.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
5 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
74. Yunus Nadi Ödülleri Belli Oldu
  • EKİM 3, 2019
  • 1350 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.