Hayalleri İstanbul’dan Hollywood’a Uzanan Bir Film Müziği Bestecisi: Pınar Toprak 

Hayalleri İstanbul’dan Hollywood’a Uzanan Bir Film Müziği Bestecisi: Pınar Toprak 

1980 yılında İstanbul’da gözlerini dünyaya açan Pınar Toprak’ın müzikle tanışması çok uzun sürmüyor. 2011 yılında, Los Angeles‘daki evinin kapılarını TRT’ ye açan Toprak, röportajında müziğe ilk nasıl başladığını anlattı. Annesinin ona söylediğine göre 18 aylıkken istiklal Marşını söylemeye başladığında ilk defa farklı tonlarını keşfetmiş oldu. Müziğe ilgisi yıllar geçtikçe artan Toprak, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında tamamladıktan sonra hayallerini daha da ileri taşıyarak Amerika’nın Boston eyaletine gitti. Dünyada müzik alanında saygın üniversitelerinden birisi Berklee Collage of Music‘te öğrenim görmeye hak kazandı. Okulu başlamasının ardındansa müziğin hangi alanında eser vermek istediğini düşünmeye başladı. Kendisinin deyimiyle hayatının dönüm noktası böyle gerçekleşti.

Bir gece piyano çalışmasından çıkan Toprak, “Tower Records” adlı cd dükkanının önünden geçerken içeridekileri merak ederek kapıdan girer ve o dönem yeni çıkan “Prince of Egypt“ (Mısır Prensi) adlı film müziklerinin bulunduğu albümü inceler. 45 dakika boyunca kendini müziğe kaptırır. Müziklerin Hans Zimmer’a ait olduğunu öğrendiğinde ise ünlü müzisyeni idolü olarak belirler ve film müziği bestecisi olmaya karar verir. Pınar Toprak okulu bitirdikten sonra, “Gladiator” (Gladyatör), “Inception” (Başlangıç) gibi filmlerin besteci  Hans Zimmer’le çalışmak için Los Angeles’a taşınır. Birçok kez Zimmer’ın şirketi “Remote Control Productions“‘la bağlantı kurmaya çalışır ve uzun uğraşlar sonucu şirkette çalışmaya hak kazanır. Ofis içinde yer alan çalışma odası Hans Zimmer’ın çalışma odasına yakındır ve bir süre sonra ünlü müzik yapımcısının dikkatini çekmeyi başarır. Bir gün Hans Zimmer, Pınar Toprak’a, “benimle çalışmak ister misin” diye sorar. Bu sorudan sonra Pınar Toprak, kariyerinin en önemli adımını atmış olur.

2004 yılında çıkan “Last Samurai” (Son Samuray) ve “King Arthur” (Kral Artur) filmlerinin müziklerini hazırlayan Hans Zimmer’ın ekibinde Pınar Toprak da yer alır ancak daha sonra kendi müzik şirketini kurmak için Hans Zimmer’le yolları ayrılır. Yalnız çalışmaya başlayan Pınar Toprak Microsoft’un ürettiği Xbox 360 video oyunu “Ninety Nine Nights” (Doksan Dokuz Gece) için müzik besteler. Kariyer merdivenlerini hızla tırmanır ve 2010’da Richard Dreyfuss, Blythe Danner, Bruce Dern gibi isimlerin rol aldığı “The Lightkeepers” (Fener Bekçileri) filmi için hazırladığı müzikle International Film Music Critics Association Awards’da (Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Birliği Ödülleri) ödül kazanır. Kariyerinin altın çağı ise 2017 yılında başlar. Dünyanın en popüler bilgisayar oyunu olan “Fortnite”’ın müziğinin yapımcılığını üstlenir. Aynı yıl DC yapımlarından “Justice League“ (Adalet Birliği) adlı filmin müziğini yaptıktan sonra 2019 yapımı Marvel filmlerinden, “Captain Marvel” (Kaptan Marvel) filminin müziğini de besteler. Marvel yapımlarının tek kadın film müziği bestecisidir. Çok olumlu tebrikler alan Toprak’a ilk tebrik elbette Hans Zimmer’dan gelir.

Bugünlerde yeni projelere imza atmaya hazırlanan Pınar Toprak’a umuyoruz ki, birçok film ve belgeselde denk gelmeye devam edeceğiz. Gelecek yıllarda kendisine başarılar diliyoruz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
9 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
74. Yunus Nadi Ödülleri Belli Oldu
  • EKİM 3, 2019
  • 977 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.