Türkiye’nin İlk Bilim Kurgu Eseri Okurla Buluştu

Balta
Türkiye’nin İlk Bilim Kurgu Eseri Okurla Buluştu

Karakarga Yayınları Osman Nuri Eralp’in “Başka Dünyalarda Hayat Var Mıdır?” adlı Türkiye’nin ilk bilim kurgu eserini Merve Köken’in günümüz Türkçesine çevirisiyle yayımladı. Yayınevinin Kayıp Kitaplar Kütüphanesi serisine aldığı eser, ülkemizde ilk defa okuyucuyla buluşacak.

Eserin tanıtım bülteninden

Türkiye’nin ilk bilim-kurgu eseri, bir asır sonra ilk defa Latin harfleriyle okuyucuyla buluşuyor.

“Bu dünyalarda canlı yaratık var mıdır? Şüphesiz böyle bir sorunun cevabı lazımdır, dediğimiz sürece hayat neden sadece dünyamızda oluşmuş olsun? Bu âlemlerin ortasında, bu dünyaların hepsi birdir. Toz kadar olan Dünya’mızda hayat, canlı yaratık olsun da, onlarda olmasın? Onlar bu dünyadan küçük müdür? Onlar bu dünyadan ilerleme bazında farklı mıdır? Hayır, bu bahsedilen dünyamız gibi hep birbirinden doğmuştur. Hepsi birbirinin anası, babası, hepsi birbirinin kardeşidir. İşte bu soruya karşı bugün kesin cevap verilmiş:

Her âlemin kendine özgü, kendi doğal şartlarına göre oluşmuş canlısı, canlı yaratığı vardır.”

Haktan Akdoğan

Yazar Hakkında

1877’de Arapgir’de dünyaya gelen Osman Nuri Bey, askeri veteriner okulundan birincilikle mezun oldu. 1899’da yüzbaşı rütbesini aldı ve eğitimine sırasıyla Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye ve Sorbonne, Institut Pasteur’da devam etti. Makteriyolog veteriner hekim Eralp, organik kimya muallimiydi ve kaleme aldığı İlm-i Kimya-yı Uzv-i Tıbbi adlı eser türünün en kapsamlıları arasındaydı. Çalışmaları münasebetiyle Fransa tarafından Officier d’Académie ve Officier de I’instruction Pblique nişanlarına layık görüldü. Türkiye’nin ilk bilimsel nitelikli dergisi Cem’iyett-i İlmiye-i Baytariyye’nin kurucusudur. Emekli olduktan sonra çalışmalarına Fatih’teki evinde devam etti ve 1940 yaşında hayatını kaybetti.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.