Zarurî Açıklama: Neden Balta, Neden Şiir Yayınlamıyoruz ve Malûm Suallere Cevaplar

Balta

Balta Dergi olarak internet sitesi üzerinden yayına başladığımız günden bu yana sosyal medya hesaplarımızdan ve aracılarla tarafımıza ulaştırılan sorulara topluca yanıt vermek ve böylelikle bizleri takip eden değerli okuyucularımızın hakkımızdaki tereddütlerini ortadan kaldırmak istedik. Henüz birkaç gün önce instagram hesabımızdan “Balta Savurma Seansları” adı altında bir çalışma yürüttük, güzel sorular aldık ve cevaplarımızı aynı başlık altında derledik. Umarız faydalı olur.

Neden Balta?

Dergi, internet sitemizin “Hakkımızda” kısmında belirtildiği üzere 2018 yılının Aralık ayında, amacı yalnızca çay içmek ve aynı gün oynanacak lig maçının saatini beklemek olan beş kişilik arkadaş grubumuzun aklında filizlenmiştir. Evet, grubumuzun iki üyesi de hanım kardeşlerimizdi. Arada batağa, okeye, kavgaya falan da gideriz biz. Neyse, o esnada kurucu üyelerimizden uzun olanı, dergi mi kursak, diye sorunca hanım arkadaşlarımızdan biri hızını alamayıp, kuralım tabi neyimiz eksik, diyerek bir anda grubun geri kalanını bu çılgınlığa sürüklemiş ve gazla çalışan milletimizin genlerine münhasır bir çıkışla son golü santradan topu alan arkadaşımız atmış, “Balta” düşüncesi ortaya çıkmıştır.

Esin kaynağı Cumhuriyet dönemi şâirlerinden Âsaf Hâlet Çelebi’nin şiirindeki şu satırlardır, “İbrahim içimdeki putları devir, elindeki baltayla.” Dolayısıyla dergimizin adının herhangi bir şiddet eğiliminden kaynaklandığını söyleyemeyiz, sadece her insan kadar sinirli ve öfkeliyiz fakat arada sevdiğimiz de oluyor.

Neden Şiir Yayınlamıyoruz?

Derginin kurulması düşüncesinin tebarüz etmesi ve adının konulmasının ardından doğal olarak, ne yazacağımızı düşünmeye koyulduk. Peşinen belirtmek isteriz ki, aramızda şiir yazmak bir tarafa şâir arkadaşlarımız var çünkü bildiğiniz üzere şiir yazmak, kimseyi şâir yapmıyor. Hem internet sitemizde, hem de dergimizde hâlihazırda yazmakta olan Metehan Tanyıldız ve Soner Ataibiş gerek şiirleri, gerek şiir seslendirmeleriyle çeşitli organizasyonlara katılmaktadırlar. Yine yazarlarımızdan Aykut Akgül’ün “Manhattan ve Rakı” adlı şiir kitabı geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı ve bizleri gururlandırdı. Eğer sitemizde şiir kategorisi oluşturacak olsaydık, emin olunuz ki, elbette herkesten önce adlarını zikrettiğimiz üç şâirin şiirlerini yayınlayacaktık. Fakat iki mısranın son iki hecesini denk getirebildi diye kendini şâir zannedenlerin şâir dostlarımızla aynı yerde şiir yayınlatabileceği düşüncesine bile tahammül etmek istemedik. Nitekim ilk haftalarda böyle teşebbüslerle karşılaştık, özgüvenlerini takdir ettiğimiz bütün bu uzun atlama denemelerini, tek bir yanıtla sonlandırmak zorunda kaldık. Evet arkadaşlar, sitemizde şiir yayınlamıyoruz.

Yanlış anlaşılmalara mahal vermek istemediğimiz için sitemizin kurucularının ortak düşüncesini burada ilân etmek istiyoruz: Şiir dünyadan büyüktür; edebiyatın her alanından hem zor, hem de meşakkâtlidir. O hâlde nitelikli bir iş ortaya koymak istiyorsak önce hakkını vermek gerektiğini düşünüyoruz.

Şiir konusunda sitemizde aldığımız kararı, elbette dergimiz için geçerli kılmadık. Bu da, şiiri arabesk bulanların, basit ve gereksiz zannedenlerin, onu öteleyenlerin, görmezden gelenlerin, sevdiklerinden sakınanların internet sitemizde bedavadan şiire ulaşmaması, mümkünse dergimizi satın almak suretiyle şiir okumasını istememizdendir. Çok şey mi istiyoruz? Evet, belki çok şey istiyoruz. Ama şiir hepsine değer.

Balta girmemiş beyinlere intikâl etme düşüncemiz var mı?

Balta Dergi kültür, sanat, edebiyat ve düşünce dergisidir. Yazarlarımız arasında farklı düşüncelere sahip insanlar var, muhakkak okuyucularımız arasında da vardır. Biz, yazılarımızın kimi rahatsız edeceğini pek umursamıyoruz. Örneğin yazarlarımızdan Denizhan Gültekin’in “Ayrılık Ölümden Elli Dirhem Fazla Mıdır?” adlı yazısı yine yazarlarımızdan Harun Bora Tunç’u çok rahatsız ediyor. Zaten laf aramızda Harun Bora Tunç, son zamanlarda her şeyden rahatsız; Fatma Dicle Karabınar’ın tırnağını yemesinden, Zeynep Kaplan’ın fotoğraf makinesinden, Mehmet Bağır’ın önerdiği filmlerden ve her toplantıda çalan cep telefonlarından… Bir geçimsizlik söz konusu. Yani normal hâlleriyle dahi birbirlerini rahatsız etmeyi başaran bu ekibin sizi rahatsız etmeyeceğinin garantisini veremeyiz. Dergimizin imtiyaz sahibi Denizhan Gültekin gibi gördüğünüz ve görebileceğiniz en beyefendi insanı bile germeyi başarabiliyoruz. Netice olarak balta girmemiş beyinlere intikâl etme planımız şöyle, balta girmemiş beyinlere intikâl etme amacı gütmemek. Sanırım önce sakinleşmeli ve nefes almalıyız. Ardından bu dünyaya göbeğimizden bağlı olduğumuz ne varsa baltalarımızla kesip atacağız. Aramıza katılmak ister misiniz? Sizi de bekleriz.

İlk dergi ne zaman çıkıyor, içinde balta var mı, Hakan Balta ile röportaj yapacak mısınız?

Dergimizin ilk sayısını Ocak ayında çıkarmak üzere planladık ancak dergiyi hazırlayacak arkadaşlarımızın aynı anda bir araya gelme ihtimali söz konusu zaman dilimi açısından mümkün hâle gelemediği için gecikmeler yaşandı. Bir arkadaşımız askerdeydi, bir diğeri ameliyat oldu, iki tanesi il dışına çıktı, hanım yazarlarımızdan biri sinirlendi, terliğini duvara fırlattı ve biz, Balta Dergi’nin ilk sayısını ertelemek mecburiyetinde kaldık. İlk sayımız Mart ayında sizlerle buluşacak, dağıtım noktalarını yine sosyal medya hesaplarımız ve internet sitemizden yapacağımız duyuruyla öğrenebileceksiniz. Derginin içinde balta yok; öykü, deneme ve inceleme yazılarımızın yanında bize ulaştırılan şiirler arasında şiir olduğuna kanaat getirdiğimiz bir şiir var. Umuyoruz ki, önümüzdeki aylarca bu sayı artacak.

Isparta merkezli bir dergi oluşumuz sebebiyle bu sayımız il içindeki birkaç noktada yer alacak. İl dışından dergimize ulaşmak isteyenler içinse bir hesap numarası paylaşmayı düşündük. Bununla ilgili açıklamayı ilerleyen günlerde yapacağız.

Son olarak Hakan Balta ile değil belki ama sokağındaki nalburla röportaj yapmayı düşünüyoruz. Tabi bu şimdilik sadece bir düşünce. Dergimizle, sitemizle, yazılarımızla ilgili olarak duygu ve düşüncelerinizi istediğiniz zaman bizlere ulaştırabilirsiniz. Hoşça kalın.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Balta Dergi 14. Sayısı Yayınlandı
  • TEMMUZ 17, 2020
  • 1433 görüntülenme
 
Balta Dergi 13. Sayısı Yayınlandı
  • MAYIS 15, 2020
  • 1430 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.