Balta Dergi 12. Sayısı Raflarda

Balta
Balta Dergi 12. Sayısı Raflarda

Bir süredir internet üzerinden elektronik dergi özelinde yayınlanan Balta Dergi 12. sayısıyla matbu olarak raflardaki yerini aldı. İkinci senesindeki ilk sayısı Mart-Nisan olarak hazırlanan derginin yıl boyunca okuyucuyla iki ayda bir buluşması bekleniyor. Toplamda 52 sayfadan oluşan ve #BaltaKonuşacak diyen editörün, 12. sayı için hazırladığı takdim ise şöyle;

Balta Dergi’den herkese merhabalar. Takdim yazımıza yine bir Mart ayında diye başlamak bizler için memnuniyet verici çünkü biz ilk yılımızı üçüncü ayla birlikte geride bıraktık. Dönüp geriye baktığımızda arkamızda bol bol ders alacağımız hatalar var, ileride ise işleyeceğimiz yenileri… İnsan görmeden ve yaşamadan anlayamıyor. Bizim bu hataları telafi etme imkânımız olacak mı, bilmiyoruz ama dileriz ki sizin olur.

Yeni sayımızda çapımız büyüdü, ekip olarak aydınlandık, hacimce de arttık. Alper Şahin biyografik çalışmasında yakın tarihimizin ilgi çeken ancak bugünlerde unutulmaya yüz tutan isimlerinden Sakallı Celal’i anlattı. Denizhan Gültekin kimi edebiyatçılarımızca çoğu zaman ideolojik gerekçelerle hücum edilen büyük şairimiz Tevfik Fikret’in biricik oğlu Hâluk ile ilk kültür bakanımız Talat Halman’ın mektuplarını işledi. Fatma Dicle Karabınar çağımızda inzivaya çekilmenin güçlüğünden, sosyal yaşamın bireyi asıl odaklanması gereken işlerden nasıl alıkoyabildiğini yazdı. Harun Bora Tunç, bugün akademik çalışmalara da konu olan X,Y ve Z Kuşağını, öncesini ve sonrasını gerekçeleriyle birlikte temellendirerek ülkemizde ve dünyadaki yansımalarına ışık tuttu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Muhsin Kıymacı, ülkemizin yetiştirdiği en önemli isimlerden Halide Edip Adıvar’ın yaşamını ve mücadelesini aktardı. Tamer Sağcan öfkesini gizlemedi, kalabalıklardan sıyrılmışlığın portresini çizerek aslında kendi özelinde Balta Dergi’nin durduğu çizgiyi tarif etti. Serap Demir edebî üslubuyla ânı cisimleştirerek doludizgin atlarla önünüze sürdü.

12. sayımıza Bayram Şafak Arslan, Derviş Bozkurt, Doğukan Danış ve Elif Davarcı öyküleriyle katkılarını sundular. Eda Özüuğurlu, Esma Çaldıran, Gökçe Güneyoğlu, Gülcihan Elbeği, İsmail Özcan, Kubilay Yılmaz, Mehmet Zeki Kılıç, Muhammed Kurak, Soner Ataibiş ve Tayfun Öztürk şiirleriyle aramızda yerlerini aldılar. Emre Kılagus, Patricia L. Cisco’nun Mart Şarkısı adlı şiirini ayın hürmetine sizler için tercüme etti. Bu sayımızdan itibaren süreklilik kazanacağını umut ettiğimiz mülakatımızı Müjgân Kurşun gerçekleştirdi. Çalışkanlığı ve samimiyetiyle bizleri kendine hayran bırakan Dr. Öğr. Görevlisi Ali Mıynat ile “nümismatik” üzerine konuştuk.

Şubat ayından itibaren çalışmalarına hız verdiğimiz sayımızın hazırlıklarının nihayete ermesine yakın, acı ve kara bir haberle sarsıldık. İdlib’de şehit düşen askerlerimiz ve gazilerimiz yüreklerimizi titretti. Aziz milletimize ve şehit kahramanlarımızın yakınlarına sabır, yaralılarımıza ise acil şifalar dilerken takdim yazımıza Nazım Hikmet’in şu dizeleriyle son vermek istiyoruz.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benziyen toprak
bu cennet, bu cehennem bizim.

Şimdi herkes susacak,
#BaltaKonuşacak

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
7 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Balta Dergi 14. Sayısı Yayınlandı
  • TEMMUZ 17, 2020
  • 1456 görüntülenme
 
Balta Dergi 13. Sayısı Yayınlandı
  • MAYIS 15, 2020
  • 1451 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.