Sahi, Süt Mü Liman?

Serap Demir
Sahi, Süt Mü Liman?

Yaşadığıma dair ayak izleri var bu odada. Sabah saatlerine beş kala aralanmış bir perde tanık oluyor izmaritlerin içtimasına. Endamını yitiren bir düş kırılıyor tam da o saatlerde. Bir vapur geçiyor karşı kaldırımdan. Rıhtımda, hatırı kalır diye içtiğim kahve , telvesini atıyor martılara. Bana kapıdan dahi baktırmayan martın ortasında ateşe verilerek soğutuyor tüm fotoğraflar…

”Kahvenin de kırk yıl hatırı var,” diyor Bey Amca. Bir fincana kırık yıl hatır biçenlerden o da. Saçındaki akı görseniz epey acımasızmış yıllar. Bazı mecralar, içilen bir kahvenin anlık fotoğrafı için var. Yanında lokumunu da eksik etmeyeceksiniz tabi, maazallah yakışık almıyor sonra. Yine bazı kitaplar yollar için mesela, dizinize koyun, bir de kulaklığınız dahil oluyorsa kareye; sizden daha çok okuyanı var mıdır hiç? Bazı mecralar için diyorum, pistten alınmalı çocuklar!

… ve sahiden gittikçe mezralaşan bir yerde kendinize mezar olmuş yalnızlıklar giyiniyorsunuz. O vakitten sonra köpek bağlasanız durmaz o dilde. Bilmiyorum, ben de bazen Batı etkisindeki Servet-i Fünun gibi uyanıyorum ama kararsızım da… Ya öldürürsem kalemimi yolun sonunda, Magosa bana yer açar mı ayak ucunda bilmem. Gerçi o vapur da kalktı çoktan. Yetişemedik bari el sallayalım. Hangi Fransız romanına konu olacak bu dram da biz yıllar sonra okuyacağız? O da müphem.

Bey Amca diyorum, sıkıldı kravattan ve hala inanıyor kahvenin kırk yıl hatırı olduğuna. ”Nermin,” diyor, ”gecikmezdi bu kadar.” Kırık yıl süren bir sevdanın kırık kanadında yaşıyor yaşamasına da… Velhasıl bağlaç olan ‘de/da’ da ayrı yazılıyor zaten. Amca da farkında ki ayrı yazılmış o yarınlara.

Şimdi açıp camı, ”Allah’ını seven defansa gelsin!” diye bağırsam sağ açıktan el sallar mısın soluma ya da kaç forvet yetişir Bey Amca’nın imdadına?

O şiirdeki en huzursuz detayım bugün, Beş Şehir’in Konya’sı gibiyim. Olsun, bazı dönemlerde edebiyat şahsi ve muhteremdir. Ama sen Nermin Abla, hala sefer varken Beşiktaş vapuruna, üstelik dönülür bir akşamın ufkundaysan, vakit de geç olmadan yetiş ona.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Benden İçeri Ben
  • HAZİRAN 20, 2021
  • 604 görüntülenme
 
İş Sürgünlerinde Türk Grevi
  • MAYIS 25, 2021
  • 663 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.